Многу корисници пати на Windows зборува за она што Windows може да се направи, но Линукс не може. Да бидеме фер, тие исто така треба да знаат што Linux може да се направи, но Windows не може.

По читањето на овој напис: 101 работите кои на Mozilla прелистувач да го направите тоа, односно не може. решив да ја напишам 101 причини зошто Линукс е подобар од Windows.

Ова не е 101, сепак, имам долг пат да одат. Придонеси се најмногу добредојдени да се направи што се случуваат.

Забелешка: Ова е се уште работат во тек, па имајте со мене :). Исто така, би сакал да се заблагодарам на сите кои придонесоа за ова.

Основни оперативен систем Карактеристики:

  1. Таа работи :) Нејзините не е vaporware и е достапна денес.
  2. Линукс не го имаат вирусот проблеми: Дури и извршен директор на Microsoft Стив Balmer не можеше да се чисти Windows вируси . Уште не се убедени? Прочитајте повеќе за Зошто Линукс не се погодени од вируси . Нејзините не дека не постојат никакви вируси за Linux, но Linux е посигурен и помалку склони вирус.
  3. Не Spyware: Не само шпионски но никој од оние смешни апликации кои ги прават работите во позадина.
  4. Линукс не треба defragging: На Линукс датотечниот систем работат многу ефикасно, како што тоа го уредува податоци на начин кој не бара defragging. да знаете повеќе, да се прочита порано пост .
  5. Линукс не несреќа без никакви очигледни причини. Во Linux јадрото на оперативниот систем (кернел) е одделен од Ѓул (Х-прозорец) од апликации (OpenOffice.org, итн.) Па дури и ако апликација, јадрото на оперативниот систем не е засегната. Во Windows (Microsoft сака да го наречат тесна интеграција) ако на прелистувачот блокира, тоа може да потрае одредување на целиот оперативен систем.
  6. Линукс не несреќа ако случајно сте ја извади вашиот USB клуч / пенкало диск. Обиди се со овој 100 пати ако не ми верувате :) но не ме обвинуваат ако вашиот пенкало диск податоци станува корумпирана.
  7. Линукс не бараат чести повторната инсталација: Во Windows, ако оперативниот систем се урна, не постои лесен начин да се опорави ова. Многу ИТ персонал за поддршка не знам што да правам и сите тие можат да направите е да се ре-инсталира на Windows. Што значи дека корисниците апликации и преференци се изгуби, и треба повторно да се инсталира. Не сум ја видел некој користење на Линукс, се бара да се ре-инсталира освен ако не постои хард диск неуспех. Повеќето работи во Linux може да биде фиксна, без да бара повторната инсталација.
  8. Можете да одржите вашиот оперативен систем од вашите податоци, нејзиниот дизајниран за да всушност го направите тоа многу лесно. Во корист на ова е за сите корисници параметри на може да се задржи дури и ако оперативниот систем треба да се ре-инсталира. Ова може да се ракува преку создавање на посебна партиција за домашен директориум, прочитајте повеќе .
  9. Линукс исто така не бара рестартирање кога нов хардверски уред се додава конфигуриран.
  10. Линукс не бара рестартирање кога ќе промените било поставување или повторно да го конфигурирате вашата мрежа.
  11. Линукс исто така не бара рестартирање кога ќе се инсталира нова апликација.
  12. Линукс не бара чести рестартирање. Линукс има исклучително стабилна, дури и ако апликација, не постои потреба да се рестартира целиот систем, само го рестартирате таа апликација или услуга.
  13. Најважно Линукс не се рестартира на свој! Имав ситуација каде што прозорците ажурирани на системот и потоа да се рестартира на свој, без моето знаење. И најлошо, ова беше кога бев ажурирање мојот дигитален фото апарат firmware-от.
  14. Не лиценцирање главоболки: Да Линукс е слободен и не знаеш треба да се мачам за сложени лиценцирање по корисник / по компјутер / по сервер / и сл. Забелешка: Некои Linux дистрибуции наплаќаат годишна претплата за да го добиете надградби и закрпи, сепак ова е уште повеќе поедноставно отколку комерцијален светот.
  15. Linux може да чита повеќе од 100 различни видови на датотечни системи. Windows е ограничена на свој два датотечни системи. Па повеќето општи корисници не можат да се грижат за ова, но исклучително корисно е да се работи во мешана средина или треба да се извлече некои податоци од хард диск форматиран на друг компјутер.
  16. Вие имате пристап до изворниот код и правото да ги менува или ги поправи работите ако сте програмер. Многу крајните корисници дека ова не е неопходно, но тие ќе сфатат колку е важно ова е кога нивната примена продавач одлучи да го прекине поддршката на постара верзија за промовирање на понова еден.
  17. Linux може да се инсталира во логичка партиција или втората (роб хард диск, како и) на Windows може само да биде инсталиран во примарната партиција. Прочитајте го ова на некои предлози за партиционирање.
  18. Linux е скалабилни десно од PDA / Мобилни телефони на супер компјутери.
  19. Линукс е водење на мисијата на критични апликации, вклучувајќи напојување на авионите .
  20. Linux има помалку грешки отколку комерцијален софтвер, ова е една од главните причини за неговата стабилност. Прочитај повеќе .
  21. Можете исто така да се сподели софтверот со вашите пријатели и не е сосема легално да го стори тоа. Дали вашиот учител не ви кажам во градинка дека треба да споделат работи со вашите пријатели? Linux и слободен софтвер всушност ги охрабри дека додека ако го правиш тоа во Windows неговата не само сметаат за нелегални, но тие ќе ти се јавам пират!
  22. Линукс чини помалку, предизвика не само оперативен систем е слободен, но на апликации се исто така бесплатно. Плус, бидејќи Линукс не има вирус проблем, можете, исто така, ги зачувате на Повторувачки трошоците на анти-вирусен софтвер. Забелешка: Вие се уште може да мора да плаќаат за поддршка / обука, но над сите работи цената е ниска.
  23. Двете Linux и Windows има школка Windows околина (знаеме како командна линија). Школка средини во Linux (како што баш) се помоќни и можете да напишете целата програми со користење на јазик за скриптирање. Ова е исклучително корисна за да се автоматизира повторливи задачи како бекап.
  24. Linux може да се кандидира од CD или може да се инсталира на хард дискот. Windows стандардно нема никакви таква опција. Користење на Live CD-а, како што Убунту / Knoppix, корисниците можат да го пробате Линукс од подигнување од CD-то, без потреба да го инсталирате оперативниот систем.
  25. Linux е исто така исклучително пренослив, тој исто така може да работи надвор USB пенкало дискови / преносни hardrives / палецот дискови и многу повеќе.
  26. Дали знаевте дека во Windows, таму е изграден во влез back-врата, па на американската влада може да се види на податоци како и кога тие се допаѓа? Да САД зимскиот има клучот изгради во секоја копија на Windows. Во Linux, не постои такво нешто е можно како оперативен систем е слободен софтвер и лесно да се детектираат и хендикепираните. Прочитајте како тоа е направено .
  27. Линукс има изградено во виртуелизација (Xen / KVM / VirtualBox / и сл.), Па можете да го извршите на повеќе копии на Linux или Windows истовремено.
  28. Linux кернелот доаѓа испорачуван со голем број на хардвер возачи. 3000 принтери, 1000 Дигитални Фотоапарати и 200 камери беа поддржани од страна на Ubuntu. На Windows, многу хардвер не работат, додека не се инсталира драјверот, овој проблем е уште полошо со Vista, како Microsoft не им овозможи на возачите да бидат инсталирани кои не се поддржани / сертифициран од страна на Microsoft. На Linux, огромен процент на денешната заедничка хардвер работи совршено надвор од-the-box.
  29. Продавач на независност: Со неслободен оперативен систем, вие сте зависни од продавач кој развива на оперативниот систем. Со Linux имаш избор на добавувачи, па дури и ако продавачот не успее да ви даде поддршка, секогаш може да се пресели во друг продавач. Избор на продавачи исто така значи поголема конкуренција, што значи подобра вредност за парите за клиентите.
  30. Тоа нема да умре или се убиени како што се случи со другите фантастични, но неслободен оперативен систем како што OS / 2, BeOS. Причината е, софтвер со отворен код и некој ќе го задржат и денес постојат многу големи компании зад себе и да се обложувам огромни пари на Линукс.
  31. За разлика од Windows, Линукс не се користи регистарот. Повеќето од конфигурацијата се чуваат во обичен текст фајлови, кои се лесни за управување / резервна копија и трансфер помеѓу системите. Регистарот е болка да се управуваат, многу комплексна и вашиот систем конфигурација се чуваат во неслободен формат, кој треба специјални алатки да се отвори. Најголемата болка со регистарот е кога станува корумпирана, овој проблем е елиминиран во Linux, бидејќи тоа не се користи регистарот.
  32. Линукс е најстариот документиран оперативни системи и повеќето од овие документации се достапни за бесплатно. Овие документи се добро напишани и објасни компјутери концепти премногу.
  33. Линукс има повеќе поширока поддршка од форуми, статии и што е најважно на заедницата. Постојат Линукс корисници групи е речиси секоја земја, град и малите градови, како и.
  34. Линукс заедницата е кул :) тие ги обезбедуваат безусловна поддршка и да ви помогне да започнете. Откако ќе се вклучи во неа, тоа е како една огромна фамилија.
  35. Линукс работи на постар хардвер исто така, не треба да се на најновите и најголема хардвер. Дури и ако не може да работи на сите најнови апликации на вашиот стар хардвер, користење на Линукс, секогаш може да ја стави на некои добри употреба.
  36. Нема повеќе хардверски надградувања: Линукс работи среќно на постар хардвер и хардвер барања не се зголеми со секоја нова верзија. Ако имате навистина стари компјутери како Pentium I / III, сеуште можете да ги конвертирате во тенки клиенти користење LTSP и се уште ги користите. Ако се споредат хардверски барања помеѓу Ubuntu и Windows , ќе забележите дека хардверски барања на Ubuntu не го променил за многу верзии.
  37. Целосно локализиран: Како што постои силна заедница и изворниот код е достапен, Линукс е локализиран во речиси секој јазик во светот. Можете дополнително да го прилагодите за вашите потреби, можете лесно да го направите тоа.
  38. Одличен менаџмент пакет: Линукс има одлични управување со пакети алатки што го прави лесно да се инсталира и надградба на апликации.
  39. Лесна надградба: повеќето Линукс дистрибуции го прави многу лесно да се надополни од една верзија на друг.
  40. Одлична платформа за развој: Ако сте програмер, ќе ви се допадне Линукс. Линукс ги има сите развојни алатки, библиотеки и компајлери изграден внатре Ако сте Java програмер или развивач на веб користење на PHP / Perl / Бришење или прави C, C + + за развој, ќе се чувствувате како дома.
  41. Линукс ви дава слобода: Линукс следи филозофијата на слободен софтвер и со тоа им дава на своите корисници на слободата да се измени, копирање и споделување на Линукс.
  42. Еден cick надградба: Повеќето дистрибуции лесно може да се надогради од една верзија на друг во само неколку кликања. И што е најважно не треба да потрошите богатство за да купи надградбата.
  43. Без скриени API-јата. Windows многу скриени или недокументирани API-јата која се користи за нефер предност на Microsoft. Во Linux сите API-јата се целосно отворени и документирани. На пример Microsoft одредува дека секој пишување Интернет апликација треба да ги користите Winsock API додека Microsoft Internet Explorer не го користи Winsock API, го користи недокументирани API овозможува на Internet Explorer да трчаат побрзо од другите прелистувачи.
  44. Побрзо закрпи: Linux е посигурен, бидејќи неговите закрпи во часови не дена. Мајкрософт го зеде 200 дена, за да обезбеди критичка лепенка.
  45. Не Изврши стандардно: По дифолт ако преземете секоја датотека, тоа не имаат изврши дозвола, што го прави твојот систем уште побезбеден. Стан не може да се изврши, освен ако не одат и промена на дозволи.
  46. Нема можност за запишување пристап до апликации: По правило корисниците не можат да инсталираат апликации, освен ако тие ја менуваат нивната дозвола или најава како надзорник. Ова осигурува дека било кој вирус или малициозен код не може да оди и да пишува на вашата апликација папка.
  47. Нема отворени портови: По дифолт повеќето Линукс дистрибуции имаат сите нивни дојдовни пристаништа блокирани, правејќи нивниот оперативен посигурни од нападите на мрежа.
  48. Централизирано складиштето на апликации гарантира дека ќе се симнување на вашите апликации / закрпи само од познат извор само. Складиштето е дигитално потпишани, кој гарантира дека само право барање и кодот може да се симне и инсталира на вашиот компјутер.
  49. Централизираните амандман на сите апликации: Од вашите апликации се инсталирани од централизирана извор, тие се исто така скоро од една апликација, така што секоја апликација не се закрпи на своја сопствена. Ова осигурува дека вашиот систем е секогаш до датум.
  50. Побрзо порака циклус: многу Линукс дистрибуции имаат фиксен циклус од 6 месеци што го прави лесен за нив да се вклучат сите најнови апликации, закрпи, подобрување и поддршка за понови хардвер. Прозорци порака циклус не е предвидлив. трае неколку години и често е одложена.
  51. Наоѓање на разлика помеѓу 2 текстуални датотеки е лесно! користење на команди како што разл
  52. Вашиот хард диск ќе имаат подолг живот со тоа што нема главите патуваат низ целиот диск прави виртуелна меморија свопови бидејќи Линукс користи далеку помалку RAM меморија од Windows.

Desktop карактеристики:

  1. Вие сте во целосна контрола. Вие не треба апликации кои одеднаш и да почне надградба без ваша дозвола!
  2. Додека двете Linux и Windows имаат GUI, Windows има само еден стандардно GUI. Линукс е за сите избор и има опција да се користи друг тип на GUIs или менаџери за прозорци како што се знаат, како и во Линукс. Корисниците можат да изберат од нешто што личи на нивните омилени оперативен систем или тие може да изберете нешто што е едноставно и брзо. Популарни оние кои се GNOME и KDE.
  3. Повеќето Линукс дистрибуции доаѓаат во комплет со едночудо апликации како што се канцелариски пакет, фотомонтажата, итн Можете не само што се оперативен систем за слободен, но вие исто така не треба да плаќаат за апликации. Да, многу од овие апликации со отворен код, како што се OpenOffice.org, исто така, работи на Windows, но треба да се најде, да го преземете и инсталирате нив, каде што постојат достапни во повеќето Линукс distros од стандардните.
  4. Проширување на претходната точка, многу Линукс дистрибуции пакет илјадници апликации (до 22.000 во зависност на кој ке го одберете), каде што се Windows не пакет основни апликации како пристоен текст едитор, о да има Notepad, ако сметате дека пристоен :) . Поентата е на Windows трошат време во пронаоѓањето на нив, симнување на нив, да ги инсталирате, а потоа се обидува нив и надвор или само да ги добие заедно со вашиот Линукс ЦД / ДВД.
  5. AppStore вклучени: Убунту денес има вграден во App продавницата каде што може да го симнете 1000 на апликации со еден клик.
  6. Линукс снопови OpenOffice.org како канцелариски пакет кој има изградено во способности за да напишете документи во PDF и презентации како Флеш. Windows бара купување / симнување на дополнителен софтвер.
  7. Mozilla Firefox прелистувач во комплет со Линукс има одлични карактеристики како што се блокирање на несакани реклами / pop-up и поддржува табот прелистување што го прави лесно да се отвори уште еден прозорци на пребарувачот. Прочитајте ги 101 работи што Мозила прелистувачот може да го направи тоа, односно не може.
  8. Побрзо пребарување: Сурфање е не само подобро, но побрзо премногу! Вмрежување на Линукс е побрз и прелистувачот има опција да го блокира сите несакани реклами / pop-up, таму со заштеда на пропусен опсег значително. Прочитајте го ова за да го блокира сите реклами.
  9. Линукс спасува пропусниот опсег на трошоците. Обемот на Новости дека Windows, антивирус и слични апликации се, е многу повеќе во споредба ажурирани во Linux. Значи, ако се плаќа за секој MB што ќе преземете, тоа е голем предвид.
  10. Нема автоматско ажурирање: Windows Vista, ја подесување да се ажурира автоматски на вашиот систем од стандардните. Во Linux ќе ве извести за ажурирање, но мора да избор да кликнете и да ги применуваат на ажурирање. Можете да го поставите за автоматско ажурирање ако сакате. Па можете да ги ажурирате кога ви се допаѓа, а не кога вашиот оперативен систем ќе одлучи да се ажурира.
  11. Linux има игри премногу! постојат некои навистина убаво игри, кои многу од Linux дистрибуции пакет. Вие не може да ги имаат сите игри во светот, но вие дефинитивно имаат огромна збирка на слободни игри. Тука е листа на топ 100 игри .
  12. Емпатијата / Копете популарни IM клиенти на Linux се единствен клиенти кои можат да се поврзете со сите протоколи - Facbook Чет, Google Talk, Yahoo, MSN, Jabber, ICQ, AOL и многу повеќе.
  13. Твитер / Фејсбук емитува од работната површина. Со Gwibber клиент, вие може да видите вашата социјална мрежа право статус од вашиот desktop или обновете го вашиот статус на сите ваши сметки без влезете кон секој од нив одделно.
  14. Copy & paste е поедноставно, само изберете и средниот клик на целниот прозорец и на вашите податоци добива додадат. Неговата далеку побрзо и полесно отколку начинот на кој Windows го направиш copy & paste. На-се разбира на Windows CTRL-C/CTRL-V се уште работи на Линукс за луѓе кои се нови за Линукс.
  15. Повеќе сечат и пасти: Klipper апликација (стандардно под KDE) одржува историјата на вашиот таблата со исечоци и можете да го користите да се залепите текст во / etc кои вие ги намалија / копирани порано. Gnome корисниците можат да користат Glipper .
  16. Лесно да се постави Медиа Центар како компјутер. Вие не треба да ги купите дополнителен софтвер или ре-инсталира друг оперативен систем. Прочитајте го ова за тоа како да го конвертирате вашиот постоечки Линукс во Медиа Центар како компјутер.
  17. Линукс веќе има употреблива 3D Desktop - Compiz. Ова го прави лесно да се префрлиш и погледнете повеќе работни околини истовремено. Таа, исто така да додадете убав разубавувања на Linux. Ако сеуште веруваат Linux е само за видливо, оваа функција дефинитивно ќе го промени вашиот ум. Ова не се бара да се купат скапи графички картички, многу удобно работи со на одборот графички карти.
  18. Графички поглед на тоа колку простор на вашите податоци е користење. Во Konqueror менаџерот на датотеки алатка бар, постои опција да се добие на големината на датотеката поглед кој ви дава графички оглед на тоа колку простор на вашиот директориуми и датотеки во рамките на се одземаат. Или во gnome можете да го користите диск анализатор на употребата Баобаб. Ова е одличен начин да се знае каде сите ваши простор на дискот исчезна и го прави расчистување лесно.
  19. Нема досадни пораки како Vista ви држи кажувам дека xyz апликација се обидува да пристапите вашиот систем. Виста збунува корисник, или на корисникот секогаш ќе кликнете дозволите или не знам што да правам.
  20. Лесно да дуал бут: Линукс го прави лесен за тоа да постои со било кој друг оперативен систем. Ако инсталирате Linux на систем кој веќе има Windows, Линукс не ќе се плеткаш вашиот Windows. Windows на друга страна мензи до вашиот Линукс партиција, ако утврди еден.
  21. Линукс Автор е на книгите парична казна, ако повеќе партиции, оперативни системи и уреди. Windows збунува со "ваше" партиции се користи од други оперативни системи и да се распределат вози писма за оние кои не можат да бидат ослободени. Ако имате, да речеме, 8 партиции на вашиот хард диск, Windows ќе се дружат 8 вози писма на овие партиции, намалување на бројот на диск писмо можете да го користите. Ова исто така го ограничува бројот на вози писма што може да има до 26. Во Linux немате концепт на диск писма, секој диск е монтиран како / home, / Windows .. итн. Тоа не да има ограничувања.
  22. Customise вашиот кратенка: На Linux може да се дружат апликации за она што кратенка ке го одберете. На Windows, не можете да ја поврзете вашата сакана Firefox да комбинација на копчиња Win + F, на пример, поради тоа што е веќе поврзана со 'Пронајди' функционалност понудена од страна на Windows Explorer која не може да се промени.
  23. Linux е повеќе достапни: Повеќето дистрибуции како Ubuntu вклучуваат Орка, што е читач на екранот. Ова може да биде овозможено пред инсталација. Со ова визуелно соочат со предизвикот лице може да се инсталира Линукс и исто така се користи Линукс на своите. Во Windows, поддршка пристапноста не е ограничен и не се достапни за време на инсталацијата. Тоа мора да се купи и инсталиран одделно чини над САД $ 1000 и визуелно соочат со предизвикот лице бара асистент да инсталирате Windows и софтверот пред тој / таа може да се користи.
  24. Кул интеграција помеѓу апликацијата Календар и десктоп календар. На пример, ако додадете состанок во Evolution, тоа ќе се појави во вашиот Desktop Календар во Gnome како и кога ќе кликнете на времето.
  25. Можете да имате повеќе работни простори, неговите како што имаат повеќе работни околини. Наместо на сите ваши апликации на еден десктоп, можете да ги подредени на повеќе десктоп работни места и лесно да се префрлате помеѓу нив. На пример можете да направите еден простор за работа, еден за музика, една за пораки, една за прелистување и така натаму. Ова може да биде во мрежа или линеарно организирани.
  26. Вие не треба да се создаде Microsoft Live сметка и се сеќавам една смрдлива лозинка, само затоа што сакав да играм Solitare.
  27. Кодирање компресирана видео фајлови е сон штом ќе добие ffmpeg состави. Во Windows нормално тоа чини пари да се добие програма да се кодира видео и често кодирани датотеки не играат на уредот.
  28. игри направени природно за Linux трчаат побрзо од истата игра на Windows.

Сервер страна карактеристики:

 1. Линукс има комплет Бази на податоци како MySQL и PostgreSQL кои се исклучително моќна и се користат во производството средини. Клиент не треба да ги купите скап бази на податоци.
 2. Linux е се користи за супер компјутери кластерот е, повеќето од врвот супер компјутери во светот користат Linux. Прозорци едноставно не може да скала на тоа ниво.
 3. Датотечниот систем приспособливост: додека NTFS датотечниот систем може да скала до 16TB, XFS на Линукс може да скала до 18 милиони ТБ! Да, тоа поголеми од она што некогаш ќе треба.
 4. Процесор приспособливост: Линукс може да скала до Неограничен процесори. Веќе е вклучен на еден систем со 2048 процесори. Windows не дури може да тврдат дека се било каде во близина на тој број.
 5. Имате команди за да се провери системи Сериски број и други информации за хардверот. да се добие сериски број тип:
  dmidecode | grep "Сериски број" | главата n 1 | сед-e 's / tSerial број: / / G'
  или пиши dmidecode за сите хардверски инфо Повеќе . Можете лесно да ги користите оваа функција да ја извадиме податоци брзо, па дури и да пишувам некои скрипти за да го направите тоа.